Pieniądze są przeznaczone na dokończenie odcinka ogrodzenia o długości 61 km oraz na budowę prowadzącej do niego drogi.

Ogrodzenie zaczęto budować na początku 2014 r. Pierwszy 30-kilometrowy odcinek był gotowy latem tego samego roku. Na początku 2015 r. z uwagi na rosnącą presję migracyjną bułgarskie władze podjęły decyzję o przedłużeniu ogrodzenia wzdłuż całej granicy z Turcją.

W maju wicepremier i minister spraw zagranicznych Rumiana Byczwarowa poinformowała w parlamencie, że ogrodzenie jest prawie gotowe i zostanie w całości oddane do użytku do końca czerwca. Po środowej decyzji stało się jasne, że termin ten jest przesunięty do końca lipca. Pozostałe do dokończenia odcinki znajdują się w trudno dostępnych regionach gór Strandża, w których brakuje dróg.

Komunikat rządowy głosi, że ogrodzenie ma nadzwyczaj ważne znaczenie dla przeciwdziałania stale rosnącej w ostatnich latach presji migracyjnej.

Po względnym uspokojeniu sytuacji wiosną, w ostatnich tygodniach liczba nielegalnych przekroczeń granicy ponownie zaczęła rosnąć, wskazują dane bułgarskiego MSW. W ciągu ostatniej doby na południu wybrzeża czarnomorskiego ok. 40 km od granicy zatrzymano samochód z 11 nielegalnymi migrantami z Afganistanu, Pakistanu i Iraku.

Z kolei na południowym zachodzie oddział policji granicznej z wykorzystaniem śmigłowca zatrzymał kilka pojazdów przewożących 22 migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Grecją. Migranci znajdowali się w mikrobusie, a w dwóch samochodach osobowych byli przemytnicy. Wszystkich zatrzymano. Pochodzący z Syrii migranci zostaną odesłani do Grecji.

Według danych resortu obrony od kwietnia ochronę 250-kilometrowej granicy z Turcją sprawuje 300 żołnierzy i kilkuset policjantów granicznych. 65 żołnierzy pilnuje granicy z Grecją.

Dane MSW i agencji ds. uchodźców wskazują, że w ostatnich miesiącach największa liczba nielegalnych migrantów pochodzi z Afganistanu. Syryjczycy i Irakijczycy, którzy w 2015 r. zajmowali pierwsze miejsca, obecnie są na drugim i trzecim miejscu.

Według danych Państwowej Agencji ds. Uchodźców od początku roku do połowy maja o status uchodźcy zwróciło się w Bułgarii 5 010 osób, w porównaniu z 20 tys. w 2015 r.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)