Specjalne wydanie dostępne w Wielkiej Brytanii będzie miało własną okładkę, na której znajdzie się tytuł "Nie idźcie! Dlaczego Niemcy potrzebują Brytyjczyków". Numer będzie sprzedawany po obniżonej cenie 2 funtów (ok. 11 zł).

Redaktor naczelny tygodnika Klaus Brinkbaeumer zapowiedział, że w ramach tematu numeru gazeta przedstawi liczne powody, dla których UE nie poradzi sobie bez Wielkiej Brytanii. "Rezultat to obiektywny, ale też mocny, emocjonalny i dwujęzyczny apel do tego kraju: +nie idźcie!+" - podkreślił Brinkbaeumer w oświadczeniu.

W sobotnim wydaniu znajdzie się również opis ważnej roli, jaką Wielka Brytania odegrała w kształtowaniu Wspólnoty, a także analiza konsekwencji ewentualnego Brexitu dla bezpieczeństwa Europy, zdolności kontynentu do walki z terroryzmem i jego ogólnej pozycji geostrategicznej.

Reklama

Niemieccy politycy starają się nie mieszać w sprawy związane ze zbliżającym się brytyjskim referendum z obawy, że brytyjscy wyborcy odbiorą to jako próby ingerowania w wewnętrzne sprawy ich kraju. Władze w Berlinie są jednak zaniepokojone, że przez ewentualny Brexit Niemcy stracą we Wspólnocie sojusznika w sprawach wolnego rynku - pisze agencja Reutera.

Z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek TNS dla "Spiegla" wynika, że 79 proc. Niemców chce pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Niewiele ponad połowa respondentów uważa, że Brexit nie miałby negatywnych skutków dla niemieckiej gospodarki; przeciwnego zdania jest 36 proc. badanych. Badanie przeprowadzono z udziałem 1 025 osób w dniach 7-8 czerwca.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble w opublikowanym w piątek wywiadzie dla "Spiegla" ocenił, że w razie Brexitu inne kraje unijne mogłyby pójść śladem Wielkiej Brytanii. Podkreślił też, że skutki Brexitu odczuliby sami Brytyjczycy, bo ich kraj jest ściśle powiązany z państwami UE, a po wyjściu z Unii nie przysługiwałyby mu już korzyści związane z przynależnością do unijnego rynku. (PAP)

akl/ mc/