"Jak nie dojdzie do kompromisu na poziomie parlamentarnym, to prezydent wkroczy i będzie próbował rozwiązać pat wokół Trybunału Konstytucyjnego. Wówczas będzie ostatnia szansa dla naszego kraju, żeby w Pałacu Prezydenckim, z udziałem prezydenta, spotkały się wszystkie strony i ustaliły, co zrobić" - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, prezydencki minister Andrzej Dera. Dodaje, że sprawy polskie powinny być rozstrzygane w Polsce.

Jego zdaniem, "problemem jest to, że część opozycji nadal twierdzi, że jeśli kompromis w sprawie TK, to tylko na ich warunkach, a tak się nie buduje kompromisu". Andrzej Dera uważa, że istota porozumienia polega na tym, że jedna i druga strona muszą z czegoś zrezygnować. "Na razie po stronie opozycji takiego ruchu nie widać" - mówi gość RMF FM.

Minister Dera, pytany o zapowiedzi Andrzeja Dudy dotyczące obniżenia wieku emerytalnego i podniesienia kwoty wolnej od podatku, odpowiada, że "prezydentowi bardzo zależy, żeby te projekty przeszły w Sejmie". Dodaje, że są priorytety. "Prezydent ma zapewnienia minister Rafalskiej, że do końca roku zostanie przyjęty projekt dotyczący obniżenia wieku emerytalnego i to go satysfakcjonuje" - mówi Dera.

Reklama

Andrzej Dera zapowiada również, że 6 sierpnia będzie podsumowanie roku prezydentury Andrzeja Dudy i wtedy jej "obraz będzie jeszcze lepszy". Pytany o brak samodzielności prezydenta, minister odpowiada, że "opozycja może różne rzeczy mówić i w różny sposób atakować, ale nie zakłamie rzeczywistości". "Opozycję boli, że na spotkaniach prezydenta z mieszkańcami różnych miejscowości jest entuzjazm, radość i piękny dialog między prezydentem a obywatelami. Jest tak daleko posunięta w pędzie opozycyjnym, że wszystko neguje" - uważa Andrzej Dera.

Czytaj więcej: RMF FM