Kilkanaście tysięcy policjantów będzie w samym Krakowie czuwać nad bezpieczeństwem uczestników ŚDM – powiedział w poniedziałek zastępca Komendanta Głównego Policji Jan Lach.

W Krakowie odbywa się wyjazdowe posiedzenie zespołu ds. przygotowania wizyty papieża Franciszka i Światowych Dni Młodzieży, podczas którego omawiane są przede wszystkim informacje o działaniach podjętych w celu zapewnienia bezpieczeństwa w miejscach, gdzie będą przebywać pielgrzymi oraz Ojciec Święty.

"Zapewnienie bezpieczeństwa jest wielkim wyzwaniem logistycznym. W historii Polski nie było takiej operacji policyjnej, aby wykorzystać aż tylu funkcjonariuszy. Planujemy do samego zabezpieczenia ŚDM w Krakowie wykorzystać kilkanaście tysięcy policjantów" - mówił Lach.

Dodał, że policja dokonała rekonesansu miejsc uroczystości, a funkcjonariusze są szkoleni. "Zapewniam, że policja polska w pełni i profesjonalnie jest przygotowana do zapewnienia uczestnikom ŚDM całkowitego bezpieczeństwa"– podkreślił.

Dodał, że do Krakowa skierowanych zostanie pięć policyjnych śmigłowców.

Wiceszef MSWiA Sebastian Chwałek sprecyzował, że w sumie w zabezpieczenie ŚDM zaangażowanych będzie 20 tys. policjantów, ponad 2,4 tys. strażaków, 800 funkcjonariuszy BOR i 1,5 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej. W sumie na działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo – policji, Straży Pożarnej i BOR - ma być przeznaczonych 76 mln zł.

Chwałek przypomniał, że w trakcie ŚDM w woj. małopolskim i śląskim będzie obowiązywał czasowy zakaz noszenia broni (od 20 lipca do 1 sierpnia). Od 4 lipca do 2 sierpnia przywrócone zostaną kontrole na granicach. Będą uruchomione mobilne posterunki graniczne oraz wytyczone dodatkowe pasy odpraw na przejściach drogowych.

„Takie pasy m.in. w ośmiu drogowych przejściach na granicy z Ukrainą, bo spodziewamy się ok. 200 tys. pielgrzymów z tego państwa” - mówił zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej Jacek Bajger. Dodał, że w portach lotniczych w Krakowie–Balicach i Katowicach-Pyrzowicach będą przebywali funkcjonariusze służb granicznych z Portugalii i Włoch (Balice) oraz z Belgii i Hiszpanii (Pyrzowice).