Służba bezpieczeństwa i armia Republiki Nigru zlikwidowała 12 dżihadystów z organizacji Boko Haram, którzy przypuścili atak w położonym na południowym wschodzie regionie Bosso, przy granicy z Nigerią – poinformował w sobotę rzecznik sił zbrojnych.

Połączone siły służby bezpieczeństwa i armii zmusiły dżihadystów do ucieczki. Kilkudziesięciu członków organizacji Boko Haram odniosło rany – powiedział pułkownik Mustafa Ledru w wystąpieniu radiowym. "W ręce funkcjonariuszy wpadły karabiny maszynowe, granatniki przeciwpancerne oraz liczne telefony komórkowe" – dodał.

Bosso stanowi część regionu Diffa, w którym znalazło schronienie wielu uciekinierów z obszarów kontrolowanych przez Boko Haram. Islamscy ekstremiści z tej organizacji ponawiają systematycznie swe ataki w regionie Diffa od lutego ub.r.

Bojownicy Boko Haram, której centrum bojowe znajduje się w przygranicznym regionie należącym do Nigerii, mordują zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów, którym zarzucają nieprzestrzeganie prawa islamskiego - szariatu - w narzucanej przez nich radykalnej wersji.

Założona w 2002 roku organizacja Boko Haram początkowo stawiała sobie za cel walkę z zachodnią edukacją. Następnie rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe. W wyniku islamistycznej rebelii w tym jednym z najludniejszych krajów Afryki zginęło wiele tysięcy osób.