Sąd okręgowy w Sztokholmie orzekł, że Claver Berinkindi, obywatel Szwecji pochodzący z Rwandy, został skazany za ludobójstwo i ciężkie przestępstwa, w tym morderstwo, próbę morderstwa i porwania.

Poinformowano również, że piętnaście poszkodowanych osób otrzymało zadośćuczynienie sięgające od 3 mln franków rwandyjskich (3 781 USD) do 10 mln franków rwandyjskich (12 602 USD). Agencja Reutera zwraca uwagę, że po raz pierwszy szwedzki sąd przyznał odszkodowania w takiej sprawie.

Berinkindi został oskarżony we wrześniu 2015 roku o udział w masakrach podczas konfliktu w Rwandzie w 1994 roku; może odwołać się od wyroku. Sądy w Szwecji mogą orzekać za zbrodnie popełnione poza granicami tego kraju.

W czerwcu 2013 roku szwedzki sąd skazał urodzonego w Rwandzie Stanislasa Mbanenande na dożywocie za udział w kilku masakrach Tutsich podczas ludobójstwa w Rwandzie. Władze Rwandy domagały się wydania Mbanenande, chcąc postawić mu zarzuty udziału w ludobójstwie, jednak Szwecja nie zgodziła się, gdyż mężczyzna był już wówczas jej obywatelem. Sąd rwandyjski skazał go zaocznie na dożywotni pobyt w więzieniu.

Według ONZ w wyniku trwającego od kwietnia do czerwca 1994 roku ludobójstwa w Rwandzie śmierć poniosło ok. 800 tys. osób, głównie przedstawicieli ludu Tutsi. Bezpośrednim powodem ludobójstwa była śmierć prezydenta Juvenala Habyarimany 6 kwietnia 1994 roku. Szef państwa zginął, kiedy podchodzący do lądowania samolot, na którego pokładzie przebywał, został trafiony pociskiem rakietowym w stolicy kraju, Kigali. (PAP)

cyk/ ap/