Faworytem do objęcia stanowiska burmistrza Londynu po Borisie Johnsonie jest kandydat Partii Pracy 45-letni Sadiq Khan, zwolennik pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Jeśli wygra, zostanie pierwszym muzułmaninem na czele europejskiej stolicy.

Khan to urodzony w Londynie syn pakistańskich imigrantów, prawnik zajmujący się prawami człowieka i były minister. Ma ok. 10-15 punktów procentowych przewagi nad głównym rywalem, konserwatystą Zakiem Goldsmithem.

Media zwracają uwagę na różnice dzielące obu kandydatów: Khan, syn kierowcy autobusu, dorastający w dzielnicy mieszkań socjalnych zmierzy się z Goldsmithem, synem miliardera i absolwentem elitarnej szkoły Eton.

Reklama

Pozycja burmistrza Londynu jest wyjątkowo istotna w brytyjskiej polityce. Piastująca to stanowisko osoba staje się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polityków w kraju. Burmistrz zarządza m.in. budżetem miejskim w wysokości 16 miliardów funtów, mając wiele prerogatyw dotyczących transportu publicznego, policji, planu zagospodarowania i inwestycji na terenie miasta, kultury i ochrony środowiska.

Nowi włodarze zostaną wybrani także w Bristolu, Liverpoolu i Salford.

Szacuje się, że uprawnionych do głosowania w brytyjskich wyborach samorządowych jest m.in. kilkaset tysięcy Polaków. Lokale wyborcze będą czynne do godz. 23 czasu polskiego. Wyniki oczekiwane są najwcześniej w piątek po południu.(PAP)

ksaj/ kar/