Wcześniej, witając zebranych, komendant powiedział, że "Dzień Strażaka to szczególna chwila dająca możliwość i okazję do uhonorowania w różnorodnych formach osób, które wyróżniły się w służbie". "Są to także chwile refleksji nad mijającym czasem wytężonej pracy, nad dniem dzisiejszym i perspektywami rozwoju naszego pożarnictwa" - powiedział.

Dziękował strażakom - zawodowym i ochotnikom - a także pracownikom cywilnym straży pożarnej za "ofiarną służbę, zaangażowanie i trud ponoszony podczas codziennych obowiązków".

W obchodach, obok prezydenta Dudy, biorą udział: premier Beata Szydło, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wiceminister nadzorujący m.in. straż pożarną Jarosław Zieliński, szef BBN Paweł Soloch, szefowie służb, a także prezes Zarządu Głównego OSP Waldemar Pawlak.

Uroczystość na Pl. Piłsudskiego rozpoczęto od podniesienia flagi państwowej i odśpiewania hymnu. W trakcie uroczystości swoje pierwsze stopnie oficerskie - młodszego kapitana - ma otrzymać 198 strażaków.

Leszek Suski urodził się 31 grudnia 1957 roku. Służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął w 1981 r. W 1986 r. skończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej. Pełnił służbę m.in. w Katedrze Taktyki i Dowodzenia SGSP, był także dowódcą zmianowym i p.o. dowódcy Jednostki nr I w Warszawie.

Od 1997 r. służył w Komendzie Głównej PSP. Następnie w latach 2002-2005 oddelegowany do MSWiA. Pełnił również w latach 2005-2007 funkcję pierwszego zastępcy komendanta głównego PSP. Był także sejmowym ekspertem do spraw ochrony przeciwpożarowej i zarządzania kryzysowego. Od grudnia 2015 roku jest komendantem głównym PSP.(PAP)

(planujemy kontynuację)