Akcję prowadzą przedstawiciele fundacji Napraw Sobie Miasto oraz działającego w jej ramach Katowickiego Alarmu Smogowego. Organizatorzy zbiórki zachęcają do podpisywania list do 15 maja br.

„Choć 500 podpisów, które już zebraliśmy wystarczy, by poddać uchwałę pod obrady Rady Miasta, chcemy jeszcze bardziej nagłośnić tę inicjatywę. Poprawa jakości powietrza jest przecież w interesie nas wszystkich” - powiedział we wtorek PAP jeden z organizatorów akcji Patryk Białas.

Katowicki Alarm Smogowy oraz fundacja Napraw Sobie Miasto chcą, aby przez cały rok powietrze w mieście było czyste, także w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy trwa sezon grzewczy. Społecznicy chcą zapewnienia w budżecie miasta na lata 2017-2027 30 mln zł na wymianę systemów ogrzewania w Katowicach.

Chcą też, by samorząd w tym samym okresie każdego roku przeznaczał 100 tys. zł na organizację akcji społecznych związanych z programem ograniczenia niskiej emisji. Trzeci postulat to przygotowanie i wdrożenie w latach 2016-2017 systemu informowania mieszkańców Katowic o przekroczeniach dopuszczalnych norm szkodliwych związków w powietrzu.

W uzasadnieniu do uchwały społecznicy przytaczają dane Europejskiej Agencji Środowiska, według których w 2013 roku aż sześć polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce miast europejskich z największą liczbą dni w roku, w których przekroczono dobowe dopuszczalne stężenie pyłu PM10. Powołują się też na raport NIK, w którym wskazano, że najgorsza jakość powietrza wśród polskich miast jest w Krakowie, Nowym Sączu, Gliwicach, Zabrzu, Sosnowcu i Katowicach.

„Według WHO, zanieczyszczone powietrze w Europie kosztuje podatników 1,6 bln dolarów rocznie. Polska płaci 101,8 mld dolarów rocznie. Co roku umiera przedwcześnie 430 tys. Europejczyków z powodu zanieczyszczonego powietrza w konsekwencji przewlekłych chorób układu oddechowego, naczyniowo sercowego czy neurologicznego, ataków serca, zawałów czy udarów. W Polsce smog zabija ok. 43 tysięcy ludzi rocznie” - podkreślają autorzy projektu uchwały.

Katowicki Alarm Smogowy jest częścią Polskiego Alarmu Smogowego, który w 2015 r. przyczynił się m.in. do przyjęcia ustawy antysmogowej, mającej poprawić stan powietrza w całej Polsce. Dotychczas Katowicki Alarm Smogowy, w ramach akcji społecznej #czystepowietrze w Katowicach zorganizował m.in. konkursy dla dzieci i happeningi, przygotował publikacje prasowe, prowadzi też fanpage na portalu społecznościowym.

Podpisy pod projektem uchwały można składać w ośmiu różnych miejscach w Katowicach, m.in. w spółdzielni socjalnej DeKato oraz katowickich klubach i kawiarniach. (PAP)