Iran skrytykował w czwartek decyzję Sądu Najwyższego USA, który odrzucił wniosek Teheranu o zwolnienie go z wypłaty odszkodowań m.in. dla rodzin osób zabitych w ataku z 1983 roku na koszary piechoty morskiej USA w Bejrucie. "To kradzież" - uznał Iran.

"Całkowicie to odrzucamy. To przypomina kradzież irańskich pieniędzy i potępiamy to" - powiedział rzecznik MSZ w Teheranie Hosejn Dżaber Ansari. Jego zdaniem decyzja ta nie jest zgodna z międzynarodowym prawem.

"Ten wyrok po raz kolejny pokazuje wrogość Ameryki w stosunku do Iranu i świadczy o tym, że Ameryce nie można ufać" - ocenił Ansari.

Zgodnie ze środowym wyrokiem sądu prawie 2 mld dolarów z zamrożonych w amerykańskich bankach irańskich aktywów musi zostać przekazanych na wypłaty odszkodowań dla bliskich 241 amerykańskich żołnierzy zabitych w ataku z 1983 roku i dla rodzin ofiar innych zamachów.

W 2012 roku Kongres USA przyjął ustawę, zgodnie z którą zamrożone fundusze powinny zostać przeznaczone na odszkodowania wartości 2,65 mld dol., jakie w 2007 roku sąd federalny przyznał rodzinom osób zabitych w irańskich zamachach.(PAP)

jhp/ ro/