Problemy osób starszych oraz dostęp do pracy dla osób niepełnosprawnych – to najważniejsze tematy poruszane w Łodzi podczas spotkania przedstawicieli organizacji społecznych z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.

To kolejna wizyta regionalna RPO – wcześniej Adam Bodnar był m.in. w województwie zachodniopomorskim, na Podlasiu i Suwalszczyźnie, w Kielcach, w Poznaniu, na Podkarpaciu i w Koninie.

Jak tłumaczył w czwartek na konferencji prasowej w świetlicy Polskiego Związku Głuchych w Łodzi, bezpośrednie spotkania w regionach to jego pomysł na sprawowanie funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich.

"Uważam, że osoba, która pełni taką funkcję z poziomu Warszawy i zza biurka nie zrozumie i nie pozna wszystkich problemów w Polsce. Te spotkania dostarczają paliwa i energii do działania. W rozmowach z lokalnymi aktywistami, którzy działają na rzecz innych osób, można w dość łatwy sposób zidentyfikować, co jest w Polsce najważniejsze, czym trzeba się zająć i jak szukać konkretnych rozwiązań problemów” – tłumaczył.

Reklama

Powiedział, że w Łodzi dyskusja z przedstawicielami organizacji pozarządowych i mieszkańcami dotyczyła różnych tematów, a wśród najważniejszych wymienił problemy osób starszych.

Podczas spotkania przypomniano, że Łódź jest jednym z najstarszych pod względem wieku miast w Europie i może mieszkać w nim nawet 30 tys. osób z demencją. M.in. z tego powodu brakuje miejsc w publicznych domach opieki społecznej.

Reklama

"Nie ma tutaj typowej dla innych miast wymiany pokoleniowej. Z tym wiąże się problem dostępności mieszkań, egzekucji komorniczych, eksmisji, braku lokali socjalnych. Przy tak dużym procencie osób starszych trudno jest też stworzyć odpowiedni program polityki społecznej i zdrowotnej” – wyjaśnił RPO.

Innym ważnym tematem według Bodnara był problem dostępu do pracy dla osób niepełnosprawnych. "Dużo młodych osób z niepełnosprawnościami po szkołach zawodowych ma problemy ze znalezieniem pracy. Pracodawcy nie chcą na przykład zatrudniać niesłyszących” – przyznał.

Poruszana była też kwestia spraw mieszkaniowych związana z rewitalizacją kamienic, która prowadzi do eksmisji do lokali socjalnych o niskich standardach. Rozmawiano także o osobach mieszkających na działkach.

RPO poprowadził również debatę pt. "Zasady ochrony pracy w świetle art. 24 Konstytucji" na Uniwersytecie Łódzkim. Jej głównym tematem było bezrobocie, sytuacja na łódzkim rynku pracy po upadku fabryk przemysłu lekkiego i prawa pracownika.

Wcześniej w woj. łódzkim RPO odwiedził Skierniewice i Piotrków Trybunalski. W czwartek Bodnar powiedział, że Łódź nie kończy wizyty w Łódzkiem, ale do innych miast wróci w drugiej połowie roku.