Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (Brexit) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla globalnego wzrostu gospodarczego - powiedziała szefowa MFW Christine Lagarde, otwierając w czwartek w Waszyngtonie wiosenną sesję Funduszu.

Lagarde dodała, że jest przekonana, iż 23 czerwca, kiedy to odbędzie się w Wielkiej Brytanii referendum w sprawie pozostania tego kraju w UE, Brytyjczycy zagłosują za pozostaniem w Unii.

Członków UE łączy "stare małżeństwo i mam nadzieję, że się ono nie rozpadnie" - powiedziała Lagarde, podkreślając, że należy nadal prowadzić dialog w tej sprawie.

AFP zwraca uwagę, że ewentualny Brexit niepokoi przywódców z całego świata oraz środowiska finansowe i biznesowe.

Lagarde przypomniała, że MFW uważa, iż wyjście Brytyjczyków z Unii "byłoby jednym z najpoważniejszych czynników" mogących doprowadzić do niepewności i braku zaufania na rynku. Fundusz ostrzegał już, że Brexit przyniesie "straty".

Do kwestii ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE odniósł się też we wtorek główny ekonomista MFW Maurice Obstfeld, który uznał Brexit za "bardzo realną perspektywę".

Zdaniem Obstfelda Brexit doprowadziłby do "zniszczenia bardzo wielu finansowych i handlowych powiązań" Wielkiej Brytanii; byłby to także "druzgocący cios" dla kruchej globalnej gospodarki.