Podczas czwartkowych rozmów liderów partii politycznych w Sejmie Partia Razem przedstawiła swoje propozycje reformy TK. Warunkiem rozmów o tej reformie pozostaje jednak publikacja wyroku TK z 9 marca - oświadczyła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z zarządu krajowego ugrupowania.

Dziemianowicz-Bąk oceniła, że czwartkowe spotkanie stanowiło próbę przejścia przez obóz rządzący do porządku dziennego nad brakiem publikacji przez rząd orzeczenia TK, nad którym to "przejść do porządku dziennego nie można".

"Kluczowe jest to, żeby rozdzielić dwie kwestie. Jedna to kryzys konstytucyjny i sposoby jego zażegnania i tutaj stanowisko Razem jest niezmienne, takie samo, jak wtedy, kiedy protestowaliśmy przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów: jedyna droga do rozwiązania tego kryzysu to powrót na drogę prawa, przestrzeganie prawa przez partię rządzącą i publikacja wyroku. Jeżeli ten warunek zostanie już spełniony, to wtedy rzeczywiście możemy rozmawiać na temat reformy TK, bo naszym zdaniem ta reforma jest konieczna" - mówiła.

Przedstawicielka Razem mówiła, że podczas spotkania zaprezentowała propozycje swojego ugrupowania dotyczące zmian w TK; są to m.in. pozbawienie parlamentarzystów prawa do zgłaszania kandydatów na sędziów (przysługiwałoby ono jedynie środowiskom prawniczym i akademickim) oraz karencja dla kandydatów na sędziów, która uniemożliwiałaby zasiadanie w Trybunale osobom, które w ciągu minionych 5 lat pełniły funkcje polityczne lub partyjne.

"W tej chwili mamy patologiczną sytuację, w której prosto z ław sejmowych można dostać się do TK" - stwierdziła Dziemianowicz-Bąk. Jak dodała, kwestią do dyskusji jest, czy reforma powinna mieć charakter ustawowy, czy konstytucyjny. Warunkiem kompromisu jest jednak "powrót do porządku prawnego" - podkreśliła.

"Odmowa opublikowania wyroku TK i trwanie w tym prawnym chaosie, jaki zafundowała nam najpierw PO, a później PiS, powoduje rozjechanie się dwóch porządków prawnych i ogromną niepewność co do tego, jakie prawo faktycznie obowiązuje. Ofiarami tej niepewności już za chwilę będą zwykli ludzie, ponieważ nie będą w stanie ocenić, w ramach jakiego porządku mogą ubiegać się o swoje prawa" - powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Z jednej strony - mówiła - mamy sądy, w tym Sąd Najwyższy, który już teraz orzeka przyjmując, że orzeczenie TK z 9 marca - ws. nowelizacji ustawy o TK z grudnia ub.r., której autorami byli posłowie PiS - "jest ważne, a z drugiej strony mamy rząd, który uzurpuje sobie prawo do tego, żeby stwierdzać, które wyroki są faktycznie wyrokami, a które - zwykłymi komunikatami". "To jest bardzo niebezpieczna sytuacja" - powiedziała przedstawicielka Razem.

Jej zdaniem, sprawa konfliktu wokół TK nie została pierwotnie uwzględniona jako temat spotkania przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. "Mieliśmy rozmawiać na temat szeregu bardzo istotnych oczywiście spraw, ale z pominięciem tej kwestii fundamentalnej. Dopiero silne prośby o to, żebyśmy jednak zajęli się podczas tego spotkania również kwestią TK doprowadziły do tego, że w ogóle ta rozmowa została przeprowadzona" - stwierdziła.

Dziemianowicz-Bąk wspomniała też, że na spotkaniu pojawiła się propozycja wspólnego organizowania obchodów Święta Konstytucji 3 maja. "To wymaga wiele tupetu i buty władzy, żeby proponować obchodzenie święta konstytucji w sytuacji tak głębokiego kryzysu" - oceniła.

Pytana przez PAP, czy Razem wyklucza dalszy udział w rozmowach, odpowiedziała, że nie, ale uważa, że "konieczne jest ciągłe i stałe podkreślanie tego, jak ważne dla wszystkich jest to, aby powrócić do praworządności i do państwa prawa".