Choć ogólna liczba aresztowanych za terroryzm w Wielkiej Brytanii spadła w uiegłym roku, to aresztowano pod tym zarzutem rekordową liczbę dzieci, zatrzymano też więcej kobiet - ogłosiło w czwartek brytyjskie MSW.

Do aresztu trafiło 16 osób poniżej 18. roku życia, czyli o sześć więcej niż w 2014 roku; liczba ta jest najwyższa w historii - wynika z raportu przedstawionego przez ministerstwo. Do aresztu trafiło też 45 kobiet, co stanowi 15-procentowy wzrost w porównaniu z 2014 rokiem.

Łącznie w zeszłym roku aresztowano za terroryzm 280 osób, czyli o 3 proc. mniej niż w 2015 roku.

"Spadek liczby aresztowanych za przestępstwa o charakterze terrorystycznym to rezultat spadku liczby aresztowań związanych z terroryzmem krajowym. W grudniu 2015 roku pod tym zarzutem aresztowano 15 osób, czyli o 13 mniej niż jeszcze rok wcześniej" - poinformował w raporcie resort.

Liczba aresztowanych z powodu międzynarodowego terroryzmu zwiększyła się natomiast o 3 proc.

Na początku marca odpowiedzialny za operacje natyterrorystyczne w Scotland Yardzie Mark Rowley poinformował, że Państwo Islamskie (IS) chce przeprowadzić "olbrzymie i spektakularne" ataki w Wielkiej Brytanii "wymierzone w zachodni styl życia". Zaznaczył wówczas, że jego zdaniem IS zamierza przeprowadzać zamachy, takie jak w listopadzie 2015 roku w Paryżu, w których zginęło 130 osób.

Od sierpnia 2014 roku w Wielkiej Brytanii obowiązuje czwarty (w pięciostopniowej skali) poziom zagrożenia terrorystycznego.