Założyciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn nagrał klip, w którym mówi, że znajduje się w Afryce i walczy „o sprawiedliwość i szczęście” afrykańskich narodów – poinformował w poniedziałek ukraiński portal „Ukraińska Prawda”.

W nagraniu Prigożyn, pokazany w płaskim, bezdrzewnym terenie z widocznym w tle pick-upem, mówi, że Grupa Wagnera walczy m.in. z ISIS i Al-Kaidą.

„Wszystko jest tak, jak lubimy. Grupa Wagnera prowadzi działania zwiadowczo-poszukiwawcze. Czyni Rosję jeszcze większą na wszystkich kontynentach, a Afrykę – jeszcze bardziej wolną. Sprawiedliwość i szczęście dla afrykańskich narodów. Walczymy z ISIS, Al-Kaidą i innymi bandziorami” – mówi Prigożyn w nagraniu opublikowanym na kanale Telegramu „Razgruzka Wagnera”, związanym z Grupą Wagnera.

Pod koniec lipca Prigożyn został sfotografowany w Petersburgu podczas szczytu afrykańsko-rosyjskiego, gdzie ściskał dłoń przedstawiciela Republiki Środkowoafrykańskiej Freddy’ego Mathurina Mapouki.

Grupa Wagnera jest uznawana za nieformalne narzędzie polityki zagranicznej Kremla. Formacja ta jest obecna m.in. w Mali, Libii i Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie militarnie wspiera tamtejsze rządy, w zamian otrzymując m.in. dostęp do strategicznych surowców, jak złoto, ropa naftowa czy diamenty. Grupa Wagnera działa także, choć z różnym natężeniem, w innych krajach Afryki - w Kenii, Mozambiku, Burkina Faso, Gwinei Równikowej, Demokratycznej Republice Konga, Zimbabwe, RPA oraz na Madagaskarze.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ocenił na początku miesiąca, że Grupa Wagnera prawdopodobnie nie miała nic wspólnego z puczem w Nigrze, ale próbuje wykorzystać obecną sytuację na korzyść Rosji i jej interesów w Afryce. (PAP)

mw/ mms/