Bezpieczeństwo obywateli jest priorytetem rządu PiS, wartością nadrzędną – zadeklarował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Zapowiedział poprawę sytuacji w policji - dalsze inwestycje w infrastrukturę i sprzęt; przypomniał, że funkcjonariusze dostaną w br. 5-proc. podwyżki.

„Uważamy, że bezpieczeństwo obywateli jest jednym z priorytetów rządu, a więc będziemy podejmować takie działania” - oświadczył minister.

W poniedziałek szef MSWiA wziął udział w otarciu rozbudowanej i zmodernizowanej kosztem ponad 18 mln zł miejscowej komendy policji. Wcześniej na rybnickim stadionie spotkał się z policyjnymi negocjatorami i spottersami, czyli funkcjonariuszami odpowiedzialnymi za rozpoznawanie ewentualnych zagrożeń ze strony kibiców.

Dziękując policjantom za służbę Błaszczak podkreślił, że bezpieczeństwo trzeba poprawiać także systematyczną pracą władz, które powinny sprawić, by służba policji była godnie wynagradzana, policjanci pracowali w dobrych warunkach i mieli odpowiednie narzędzia.

„To wszystko są cele programu modernizacji służb mundurowych, który przygotowujemy w MSWiA, programu na lata 2017-20, programu, który powstaje na wzór programu programu stworzonego przez rząd pana premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007 r.” - powiedział.

Jednym z elementów programu są pięcioprocentowe podwyżki, które policjanci otrzymają w tym roku, z wyrównaniem od stycznia br. - taka pozycja została zapisana w tegorocznym budżecie.

„Rząd PiS docenia rolę policji, w związku z tym to nasza decyzja – decyzja rządu pani premier Beaty Szydło – stała się podstawą podwyżek (…) po długoletniej przerwie. Te podwyżki są wyższe niż planowano wcześniej, pięcioprocentowe” - zaznaczył Błaszczak.

Dwa inne cele programu to poprawa infrastruktury i inwestycje w sprzęt. Jak mówił Błaszczak, rząd będzie odtwarzał zlikwidowane w ostatnich latach posterunki policji. Minister obiecał, że policjanci z roku na rok będą dysponowali coraz nowszym sprzętem.