Poseł Adam Szłapka z Nowoczesnej uważa, że nie ma teraz dobrego klimatu do zmiany konstytucji. Takie sugestie miały się znaleźć w dokumencie Komisji Weneckiej, która badała stan praworządności w Polsce.

Parlamentarzysta przyznał w radiowej Jedynce, że taka sugestia tam się znalazła. Podkreślił jednak, że konstytucję należałoby zmienić dopiero gdy "uspokoi" się nierozwiązana sytuacja z Trybunałem Konstytucyjnym. W tym celu - jego zdaniem - prezydent powinien przyjąć ślubowanie trzech sędziów wybranych jeszcze w poprzedniej kadencji, których legalność wyboru potwierdził Trybunał.

Do projektu opinii Komisji Weneckiej Rady Europy dotarła "Gazeta Wyborcza". Według dziennika, w dokumencie krytykuje ona zmiany w Trybunale Konstytucyjnym przeprowadzone w ostatnich miesiącach, pisząc m.in., że "Trybunał został zablokowany, co narusza podstawowe wartości". Według "Wyborczej" Komisja ocenia, iż Sejm powinien wycofać się z uchwał, którymi naruszył wyrok Trybunału, wybierając nowych sędziów na miejsca obsadzone prawidłowo przez poprzedni parlament. Ponadto - jak twierdzi - rząd nie może nie zastosować się do wyroków TK.

W dniach 11-12 marca Komisja Wenecka na posiedzeniu w pełnym składzie ma przyjąć opinię w ostatecznym kształcie.