W Moskwie zostanie odsłonięte popiersie generała Iwana Czerniachowskiego - czerwonoarmisty, którego pomnik kilka miesięcy temu zdemontowano w Polsce.

Generał Iwan Czerniachowski jest uważany w Rosji za jednego z najmłodszych i najzdolniejszych dowódców II wojny światowej. W Polsce natomiast jest znany z przeprowadzenia operacji wymierzonej w żołnierzy Armii Krajowej, walczących na Wileńszczyźnie.

Zginął 18 lutego 1945 roku w okolicach Pieniężna, w dzisiejszym województwie warmińsko - mazurskim. Jego prochy najpierw pochowano w Wilnie, a po odzyskaniu przez Litwę niepodległości, przeniesiono do Moskwy. W okresie PRL, ówczesne władze postawiły w miejscu śmierci Czerniachowskiego pomnik z jego wizerunkiem. W ubiegłym roku samorządowcy z Pieniężna postanowili monument zdemontować. Rosyjskie MSZ wystosowało w tej sprawie protest twierdząc, że Polska nie szanuje historii i toczy wojnę z pomnikami. Niedawno w Pieniężnie pojawiła się delegacja rosyjskich dyplomatów, którzy złożyli kwiaty obok zdemontowanego pomnika, domagając się jego odbudowy.

Dziś w Moskwie na ulicy noszącej imię Iwana Czerniachowskiego, zostanie odsłonięte popiersie generała. W uroczystości wezmą udział jego krewni oraz minister kultury i mer rosyjskiej stolicy.