To kolejny etap dobrych relacji między Polską a Chorwacją. Polskę odwiedza prezydent tego kraju Kolinda Grabar-Kitarović, która spotyka się między innymi z Andrzejem Dudą.

Polski prezydent przypomniał, że to jego czwarte spotkanie z prezydent Chorwacji odkąd objął urząd. To przekłada się na kwestie gospodarcze i polityczne - mówił Andrzej Duda.

Podkreślił, ze jednym z tematem rozmów była kwestia regionalnej współpracy ABC - Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne. Pierwszy pomysł takiej współpracy pojawił się w ubiegłym roku na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku z inicjatywy Kolindy Grabar-Kitarović.
Chorwacka prezydent apelowała z kolei o wspólne działanie w sprawie imigrantów. Mówiła, że Chorwacja jest tylko krajem tranzytowym dla uchodźców. Apelowała też o ustalenie kryteriów ich przyjmowania i rozwiązywanie ich problemów tam gdzie powstają.
Prezydent Chorwacji dodała, że jednym z tematów rozmowy z Andrzejem Dudą były tematy energetyczne.

Kolinda Grabar-Kitarović przekonywała, że współpraca obu krajów może być korzystna. Chodzi między innymi o budowę terminali LNG na wyspie Krk, która ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Chorwacji. Koszt budowy chorwackiego terminalu wyceniany jest na 760 mln euro, częściowo będzie finansowany z pieniędzy Unii Europejskiej. W tym roku ma być wybrany wykonawca inwestycji, a zakończenie budowy planuje się na 2019 rok.
Gazoport w Świnoujściu i terminal na wyspie Krk mają zostać połączone siecią gazociągów z którymi wspólnie utworzą zapowiadany Korytarz Północ-Południe.

W rozmowach poruszono też kwestię uchodźców i szczytu NATO w Warszawie. Dziś odbędzie się też gospodarcze forum polsko-chorwackie z udziałem ministrów i biznesmenów z obu krajów.