PiS uważa za niezasadny pomysł referendum ogólnokrajowego w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów. Akcję zbierania podpisów pod wnioskiem obywatelskim organizuje Ruch Kukiz'15. Proponowane pytanie brzmi: "Czy jesteś za przyjęciem przez Polskę +uchodźców+ w ramach systemu relokacji w Unii Europejskiej?".

Posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego, Jadwiga Wiśniewska uważa, że w obecnej sytuacji politycznej w Unii Europejskiej konieczna jest powściągliwość tej sprawie.
Jej zdaniem przedstawiciele Ruchu Kukiz'15 mogli zauważyć, że PiS nie podchodzi do tej kwestii w sposób nieprzemyślany i nieskoordynowany.

"Sito jeżeli chodzi o przyjmowanie imigrantów będzie bardzo gęste" - podkreśliła posłanka.

Według Jadwigi Wiśniewskiej wobec wypowiedzi premier Beaty Szydło i innych przedstawicieli rządu, o tym, że najważniejsze jest bezpieczeństwo Polski i Polaków wykorzystywanie kwestii imigrantów do budowania poparcia politycznego jest niesłuszne.

"Paweł Kukiz podejmując tę inicjatywę nie zwraca uwagi na to, co mówią przedstawiciele rządu i ewidentnie do celów politycznych chce tę kwestię rozgrywać" - powiedziała europosłanka.

Jadwiga Wiśniewska zapewniła też, że PiS zgodnie z zapowiedziami z kampanii wyborczej będzie szanować wszystkie projekty obywatelskie i jeżeli wniosek wpłynie do Sejmu to zostanie rozpatrzony.