Unia Europejska powinna się koncentrować na rozwiązywaniu prawdziwych problemów, a nie na kreowaniu sztucznie problemu Polski - tak uważa minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Szef resortu odniósł się w ten sposób do jutrzejszej debaty w Parlamencie Europejskim na temat naszego kraju, w której weźmie udział premier Beata Szydło.

Jak mówił minister Waszczykowski, premier będzie jutro tłumaczyć, "że zarzuty, które są stawiane, są nieadekwatne". "Tak jak dziś wspomniał prezydent i jak poparł go pan przewodniczący Tusk - w Polsce nic złego się nie dzieje, Polska nie jest częścią problemu Unii Europejskiej, Unia ma gdzie indziej problemy i powinna się skupiać na ich rozwiązywaniu, a nie na kreowaniu sztucznie problemu Polski" - podkreślił Witold Waszczykowski.

Dodał, że jutro w Strasburgu będzie obecna duża grupa Polaków - w tym eksperci z ministerstw i europarlamentarzyści. "Zakładam, że wszyscy damy odpór atakom przeciwko Polsce" - powiedział minister.

Jutrzejsza debata rozpocznie się o godzinie 16.00. Oprócz europosłów i polskiej premier wezmą w niej udział przedstawiciele Rady i Komisji Europejskiej. Wcześniej, o godzinie 8.00 premier Szydło będzie rozmawiać z szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem na temat przygotowań do debaty. Dziś z kolei w Brukseli - m.in. o sprawie polskiej - rozmawiali prezydent Andrzej Duda i szef Rady Europejskiej Donald Tusk.