Premier Beata Szydło rozmawiała przez telefon z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem o debacie, która ma się odbyć na temat Polski w Parlamencie Europejskim .

Szefowa rządu poinformowała na konferencji prasowej, że jest umówiona na spotkanie w Parlamencie 19 stycznia. Będzie to ocena sytuacji w Polsce ."Komisja Europejska wczoraj poprosiła o przesłanie i uzupełnienie informacji, ponieważ chce taką ocenę przeprowadzić. Ma do tego prawo, takie są procedury unijne. My jako członek Unii Europejskiej rozumiemy to doskonale i będziemy udzielali wszelkich informacji." - powiedziała Beata szydło. Dodała, że pojedzie do Parlamentu Europejskiego, gdzie odbędzie się debata o sytuacji w Polsce i przedstawi argumenty polskiego rządu.

Beata Szydło powiedziała , że rozmowa z Martinem Schulzem była bardzo dobra i o osobistego spotkania dojdzie przed samą debatą w PE.

Premier polskiego rządu powiedziała, że unijni komisarze zainteresowani bezpośrednim poznaniem sytuacji w Polsce mają otwarte zaproszenie do odwiedzenia naszego kraju. Zadeklarowała , że rząd zamierza przekazać wszelkie informacje potrzebne do oceny sytuacji w Polsce.