Wczorajsze spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z Viktorem Orbanem było spotkaniem szefów partii. Tak swoją nieobecność podczas rozmów tłumaczy premier Beata Szydło. Prezes PiS spotkał się z premierem Węgier w jednym z pensjonatów w Niedzicy. Rozmowy trwały około 5 godzin

Podczas konferencji prasowej w Radomiu, szefowa rządu przypomniała, że w ostatnim czasie rozmawiała z premierem Węgier dwa razy: w Bruskeli i w Pradze. Obecnie trwają przygotowania do wizyty polskiego premiera w Budapeszcie. Dlatego nie było powodu, by brać udział w spotkaniu szefów partii - uzasadnia Szydło. O szczegółach rozmów nie chciała jednak rozmawiać z dziennikarzami.

Jak podały węgierskie media, spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim rozpoczyna serię spotkań Wiktora Orbana z europejskimi sojusznikami, którzy będą dla niego kluczowi w rozpoczynającym się roku. Według portalu vs.hu, wśród tematów poruszanych w trakcie spotkania były m.in. wspólne stanowisko odnośnie przyszłości Wielkiej Brytanii w UE, wewnętrzna sytuacja w Polsce i na Węgrzech oraz szczególnie ważny wątek, którym jest stosunek do tzw. kwot, czyli systemu rozdzielania imigrantów między wszystkimi krajami UE zaproponowany przez Komisję Europejską. Polska i Węgry mają podobne stanowisko w tej sprawie.

Reklama