W 420 miastach w Polsce i 16 na świecie przejdą dziś Orszaki Trzech Króli. Organizatorzy spodziewają się miliona czterystu tysięcy uczestników. Scenariusz przedstawienia jest wszędzie jest taki sam, oparty na Ewangelii i przypominający pokłon Trzech Króli małemu Jezusowi, ale wykonanie urozmaicone w zależności od inwencji w poszczególnych miastach - mówi Maciej Marchewicz z fundacji Orszak Trzech Króli, organizator orszaków.

Jego zdaniem to wydarzenie uaktywnia na przyszłość lokalną społeczność. Orszak organizują zwykli ludzie, jednak po tej uroczystości często decydują się powołać jakąś fundacje i działać na swoim terenie - dodaje.

Po drodze przemarszu aktorzy amatorzy, dzieci młodzież i dorośli, odgrywają sceny przypominające o wydarzeniach towarzyszących Narodzeniu Pańskiemu. Obserwujący i wędrujący w raz z nimi tłum śpiewa kolędy. Ważnymi postaciami przedstawienia są tytułowi trzej królowie. W tym roku w Warszawie zagrają ich były piłkarz pochodzący z Nigerii, Polak i Chińczyk.

Tegorocznym hasłem największych na świecie ulicznych jasełek są słowa: „Nade wszystko miłosierdzie - Miłość. Pokój. Przebaczenie”. To nawiązanie do Roku Miłosierdzia obchodzonego w Kościele katolickim. Orszaki będą też odwoływać się do jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski, pielgrzymki papieża do naszej ojczyzny i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Reklama

Orszaki ruszą już po raz ósmy. W Zgorzelcu i Goerlitz zabrzmią kolędy po polsku i niemiecku. W Białymstoku pójdą razem katolicy prawosławni i protestanci.

W Warszawie przejdą dwa orszaki jeden po lewej, drugi po prawej stronie Wisły. Ten po lewej stronie Wisły jest zarazem centralnym ogólnopolskim. Rozpocznie go w południe modlitwą kardynał Kazimierz Nycz. Na drodze z Placu Zamkowego na Plac Piłsudskiego Trzej Królowie, wraz z towarzyszącymi im orszakami dwórek i rycerzy oraz wszystkimi przybyłymi na Orszak obejrzą siedem scen przedstawiających wydarzenia opisane w Ewangelii między innymi „Dwór Heroda”, „Gospodę” „Walka dobrych aniołów ze złymi diabłami” i „Stajenka”.

Jako pierwsza w drogę do Betlejem ruszy brzemienna Maryja pod opieką Józefa, będą im towarzyszyli najmłodsi organizatorzy Orszaku Trzech Króli. Około godziny 13.00 Orszak dotrze do Stajenki usytuowanej na Placu Piłsudskiego. W ramach nawiązania do rocznicy chrztu tym razem cześć Jezusowi oddadzą także Mieszko I z Dobrawą. Po pokłonie zostanie odczytana Ewangelia. Następnie na Placu Piłsudskiego odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu Arki Noego. Wspólne śpiewanie potrwa do godziny 15.00.

Na każdym orszaku odbędzie się kwesta na przygotowania Światowych Dni Młodzieży.