Ruch Kukiz'15 przekonuje liderów opozycji do swojej wizji funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. Spotkanie z przedstawicielami klubów PO, PSL i .Nowoczesnej trwa w siedzibie wicemarszałka Sejmu z ramienia ruchu Kukiz'15, Stanisława Tyszki.

W spotkaniu udział wzięli: szef klubu PiS Ryszard Terlecki, Borys Budka (PO), Michał Stasiński (Nowoczesna), Piotr Zgorzelski (PSL) oraz liderzy Kukiz'15.

Przewodniczący klubu Kukiz'15 Paweł Kukiz powiedział dziennikarzom po spotkaniu: "Jesteśmy na dobrej drodze, która oprócz rozwiązania kryzysu wokół TK, doprowadzi w najbliższej przyszłości do prac nad zmianą konstytucji".

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) przekonywał, że jedynym wyjściem z kryzysu wokół TK jest wprowadzenie do konstytucji poprawek, autorstwa klubu Kukiz'15. "Otrzymaliśmy (na spotkaniu) deklarację zainteresowania pracami nad zmianą konstytucji, w Sejmie jest nasz wniosek o powołanie nadzwyczajnej komisji do spraw zmian w konstytucji, mam nadzieję, że zostanie on zaakceptowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu" - zaznaczył.

Jak dodał, deklaracje przedstawicieli klubów, świadczyły o tym, że jest zgoda na dyskusję o zmianach w konstytucji. "Przypuszczam, że w czwartek złożymy (do marszałka Sejmu) projekt zmian w konstytucji" - zapowiedział Tyszka.

Pytany, który klub podpisze się pod projektem Kukiz'15 zmian w konstytucji, Tyszka powiedział: "Mamy deklarację Prawa i Sprawiedliwości, że poprze nasz projekt zmian w konstytucji, natomiast czekamy na odpowiedź pozostałych klubów. Liczymy na to, że wszystkie kluby podpiszą się pod tym, żeby procedować projekt zmian w konstytucji".

Projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.