Kryzysu konstytucyjnego można było uniknąć - ocenia konstytucjonalista Ryszard Piotrowski. Gość Polskiego Radia RDC komentował zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie orzekli dziś, że nowelizacja ustawy o Trybunale autorstwa PiS jest częściowo niezgodna z ustawą zasadniczą.

Zdaniem Ryszarda Piotrowskiego, w Polsce od jakiegoś czasu mamy kryzys konstytucyjny. Niektóre postanowienia konstytucji nie są wykonywane, bo nie ma do tego powszechnej woli. "Ale można było tego uniknąć" - ocenia ekspert. Jego zdaniem, w poprzedniej kadencji nie należało wybierać sędziów awansem. Ale skoro już to zrobiono, to nowy Sejm powinien to naprawić i wybrać dwóch nowych w miejsce tych, których w poprzednim orzeczeniu zakwestionował Trybunał.

Trybunał uznał m.in. za niezgodny z konstytucją przepis nowelizacji zezwalający na ponowny wybór sędziów w miejsce tych, których kadencja wygasła 6 listopada.

Zakwestionował też zapis o zakończeniu kadencji obecnego prezesa i wiceprezesa Trybunału, a także 30-dniowy termin na zaprzysiężenie sędziego.