Tomasz Siemoniak apeluje do premier Beaty Szydło o publikację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego tygodnia. Sędziowie zbadali zgodność z konstytucją ustawy o Trybunale, którą chwalono w czerwcu ubiegłego roku. Na jej podstawie Sejm poprzedniej kadencji wybrał 5 sędziów TK. Trybunał orzekł, że trzej jego sędziowie zostali wybrani zgodnie z konstytucją, a dwaj - niezgodnie z ustawą zasadniczą.
Reklama

Polityk Platformy Obywatelskiej napisał list do szefowej rządu. Zaapelował w nim o publikację w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału. Tomasz Siemoniak przypomniał, że leży to w gestii Rządowego Centrum Legislacji, które podlega premierowi. Jego zdaniem, nie ma powodu, by zwlekać z publikacją orzeczenia.

Siemoniak był też pytany o zapowiedzi, że prezydent jutro rano przyjmie ślubowanie od Julii Przyłębskiej. Sejm wybrał ją na sędziego Trybunału Konstytucyjnego w ubiegłym tygodniu. To zła zapowiedź - ocenia polityk PO. Jego zdaniem, pokazuje to złe intencje prezydenta, który - jak mówi Siemoniak - powinien stać na straży konstytucji.

Trybunał Konstytucyjny oceni jutro (9.12) zgodność z konstytucją ustawy o Trybunale uchwaloną już w tej kadencji Sejmu. Zaskarżyli ją: Platforma Obywatelska, Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowa Rada Sądownictwa i pierwszy prezes Sądu Najwyższego.