OBWE raportuje o niewycofanych przez separatystów haubicach. Ponadto prorosyjscy bojówkarze grożąc bronią przeszkodzili obserwatorom w wykonywaniu swoich obowiązków.

Przedstawiciele specjalnej misji monitoringowej OBWE przejeżdżając w okolicach kontrolowanej przez separatystów miejscowości Jurjewka w obwodzie ługańskim zauważyli 12 haubic kalibru 122 mm. Sprzęt wojskowy znajdował się na terytorium, z którego, zgodnie z ustaleniami z Mińska, powinien był zostać wyprowadzony już kilka tygodni temu.

Jak czytamy w sprawozdaniu OBWE, kiedy obserwatorzy próbowali podjechać bliżej do haubic zostali zatrzymani przez uzbrojonych separatystów. Bojówkarze grożąc bronią i strzelając w powietrze zmusili OBWE do ucieczki. Do incydentu miało dojść wczoraj. Tymczasem ukraińscy wojskowi codziennie informują o ostrzałach ich pozycji dokonywanych przez prorosyjskich separatystów. Zdaniem ukraińskiego sztabu generalnego ataki mają na celu sprowokowanie otwarcia ognia przez siły rządowe. Ukraińska armia twierdzi, że utrzymuje jednostronnie reżim wstrzymania ognia.