Przed polskim górnictwem otwiera się nowa perspektywa - mówi premier Beata Szydło. Z okazji Barbórki szefowa rządu spotkała się z górnikami z kopalni węgla Brzeszcze. Zadeklarowała, że rządzący są zdeterminowani, by bronić polskiego przemysłu wydobywczego. "Dziś trzeba mówić o rozwoju polskiego górnictwa, a nie o jego restrukturyzacji, zwijaniu, czy wygaszaniu" - powiedziała Szydło. Jak dodała, górnictwo jest potrzebne naszej gospodarce, ale kopalnie nalezy doinwestować, co pozwoli im konkurować na rynkach światowych.

Temu między innymi służyć ma powołane ministerstwo energetyki, gdzie powstanie plan rozwoju górnictwa - mówiła premier. Szefowa rządu zdecydowała, że Agencja Rezerw Materiałowych kupi węgiel, zgromadzony na zwałach. Dzięki temu kopalnie uzyskają pieniądze na działanie w najbliższych miesiącach.

Beata Szydło dodała, że trzeba upominać się o polską gospodarkę i górnictwo na arenie międzynarodowej. Zdaniem premier, decyzje poprzedniego rządu w tej dziedzinie nie były dobre. "Podjęliśmy kroki, żeby je zmienić" - powiedziała Beata Szydło.

Reklama