Premier Beata Szydło udaje się (godz.12.00) z pierwszą zagraniczną wizytą- do Brukseli. Weźmie udział w szczycie Unia Europejska -Turcja poświęconym migracji.
Przed wylotem szefowa rządu opublikowała na Facebooku nagranie, w którym mówiła o potrzebie nowego planu rozmów w sprawie uchodźców.
Reklama

"To trudny problem" -przyznaje premier i wskazuje, że jej rząd jest krytyczny wobec przyjmowania imigrantów. "Na pewno potrzebna jest nowa agenda, jeżeli chodzi o przyjmowanie imigrantów w Europie" - mówi szefowa rządu. "Myślę, że ta refleksja pojawia się u coraz liczniejszych przedstawicieli państw europejskich. Będziemy o tym rozmawiać. Jesteśmy gotowi do tego, by pomagać humanitarnie, żeby przeznaczyć środki na pomoc, dla tych, którzy tej pomocy humanitarnej potrzebują, ale jesteśmy krytyczni, jeśli chodzi o przyjmowanie imigrantów do Polski” - podkreśla Beata Szydło

Wcześniej szef MSZ Witold Waszczykowski deklarował, że rozmowy na szczycie będą dotyczyły m.in. pomocy finansowej dla Turcji. Komisja Europejska zaproponowała, by przekazać na nią 3 miliardy euro. Z tej puli Polska miałaby przekazać 70 milionów.

Przed wylotem z Warszawy (11.15) premier ma spotkać się z dziennikarzami na lotnisku. W Brukseli Beata Szydło będzie rozmawiała (godz.15.00) z szefami państw Grupy Wyszehradzkiej. Potem (od 16.00) premier ma uczestniczyć w szczycie unijnym. Po zakończeniu rozmów wieczorem przewidziano konferencję prasową. Po niej premier leci do Francji gdzie rozpoczyna się międzynarodowa konferencja klimatyczna. To właśnie w Paryżu w poniedziałek ma dojść do pierwszej dłuższej rozmowy między premier Beatą Szydło i szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem .