Tak poseł PO Cezary Grabarczyk skomentował anulowanie przez Sejm wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W każdym z pięciu głosowań uchwały w sprawie stwierdzenia mocy prawnej wyboru sędziów zostały przegłosowane dużą przewagą głosów przez posłów PiS oraz klubu Kukiz'15.

Przeciwne były kluby Nowoczesnej i PSL. Politycy Platformy Obywatelskiej w geście protestu podczas debaty opuścili sejmową salę. Cezary Grabarczyk powiedział w radiowej Jedynce, że PO nie wzięła udziału w głosowaniach, bo Sejm nie ma prawa podejmowania tego typu uchwał.

"Nie ma ani w konstytucji ani w regulaminie Sejmu przepisów, które pozwalałyby Sejmowi podejmować uchwały, które uchylałyby wcześniej dokonany skutecznie wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego" - tłumaczył Cezary Grabarczyk.

Prawo i Sprawiedliwość od początku kwestionowało wybór nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonany przez Sejm minionej kadencji. Chce ponownego wyboru pięciu sędziów, co ma umożliwić nowelizacja ustawy o TK, która wejdzie w życie 5 grudnia. 8 października poprzedni Sejm - przy sprzeciwie PiS - wybrał pięciu nowych sędziów TK.

Trzej sędziowie - wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasła w listopadzie nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę. 2 i 8 grudnia wygasa kadencja dwojga kolejnych sędziów.