"Mam nadzieję, że strategiczne partnerstwo Polski i Chin będzie kontynuowane" - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. W Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie odbyła się uroczysta ceremonia powitania prezydenta Andrzeja Dudy oraz rozmowy dwustronne.

Przywódcy Polski i Chin rozmawiali na temat pogłębiania strategicznego partnerstwa obydwu państw oraz rozwoju współpracy gospodarczej. Częściowo będzie ona realizowana w oparciu o chiński projekt nowego Jedwabnego Szlaku. W obecności prezydentów doszło też do podpisania umów dwustronnych. M.in. o współpracy w zakresie turystyki.

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał też umowę o współpracy z największym na świecie Chińskim Bankiem Przemysłowo-Handlowym. Dzięki umowie w przyszłości będzie możliwe kredytowanie polsko - chińskich projektów w zakresie infrastruktury. ICBC podpisał też umowę z Polską Agencją Informacji inwestycji zagranicznych.

Spotkanie prezydentów Polski i Chin przedłużyło się, co przez chińskich dziennikarzy uznane zostało za oznakę bardzo dobrych relacji łączących Polskę i Chiny. Prezydent Andrzej Duda zaprosił prezydenta Xi Jinpinga do złożenia wizyty w Polsce w 2016 roku.