Unijne instytucje i kwatera główna NATO w Brukseli pracują, choć są chronione. W belgijskiej stolicy obowiązuje najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego. Już wcześniej ochrona europejskich i NATO-wskich budynków została zwiększona. Teraz kilka z nich zdecydowało się ją jeszcze wzmocnić.

Tak zrobiła Unijna Rada, która podniosła poziom alertu z żółtego do pomarańczowego i i odwołała spotkania urzędników niższego szczebla. Narady ministerialne odbywają się zgodnie z planem. Tak też pracuje Komisja Europejska. Zgodnie z planem, po południu ma się też rozpocząć w Strasburgu sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. Z Brukseli odjechał już bezpośredni pociąg do stolicy Alzacji dla europosłów, asystentów i urzędników.

Wczoraj były wątpliwości co do gwarancji bezpieczeństwa w pociągu, a to w kontekście informacji, że zamachowcy planowali atak na transport publiczny. Ale ostatecznie pociąg wyruszył, tyle że więcej osób wybrało się jednak do Strasburga samochodami. Budynek Europarlamentu w Brukseli pozostaje dziś otwarty, ale zdecydowano o elastycznym dniu pracy. To oznacza, że urzędnicy mogą pracować z domów. Podobnie zdecydowała kwatera główna NATO, która wzmocniła też ochronę w związku z alertem antyterrorystycznym.