Polska jest największym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2014 roku obroty między naszymi krajami wzrosły o 16 %. Wciąż jednak utrzymuje się niekorzystne dla naszego kraju saldo wymiany handlowej z Chinami. O możliwościach poprawy tego wyniku w Szanghaju na Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, mają dziś rozmawiać polscy biznesmeni.

Ponad jedna trzecia polskiego eksportu do Chin to półprodukty metali nieszlachetnych. Polskie firmy eksportują też maszyny oraz produkty pochodzenia zwierzęcego. Ambasador RP w Chinach Mirosław Gajewski uważa, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach będzie dla przedsiębiorców z obydwu państw kolejnym ważnym sygnałem do współpracy. „Chcemy przekazać sygnał dla biznesu z obu stron, że jest bardzo silne wsparcie polityczne dla ich działań.

Chcielibyśmy zaktywizować polski eksport, który niestety daleko odstaje od importu i mamy dość duży deficyt w obrotach handlowych” - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia. Polska będzie w Chinach coraz intensywniej promować walory turystyczne naszego kraju. W Pekinie dojdzie do podpisania porozumienia o współpracy turystycznej, które zbiega się z otwarciem w chińskiej stolicy stałego przedstawicielstwa Polskiej Organizacji Turystycznej.