Stanisław Karczewski oficjalnym kandydatem PiS-u na marszałka Senatu. Decyzja taka zapadła podczas dzisiejszego posiedzenia klubu Prawa i Sprawiedliwości. Funkcje wicemarszałka obejmą: Grzegorz Czelej, Adam Bielan i Maria Koc z PiS-u. Kandydatem Platformy Obywatelskiej do prezydium jest Bogdan Borusewicz, ustępujący marszałek.

Na przewodniczącego senackiego klubu PiS rekomendowany jest Marek Martynowski. Zwycięzcy październikowych wyborów, senatorowie PiS-u będą przewodniczyć 11 komisjom. Przewodniczącym komisji finansów publicznych zostanie Grzegorz Bierecki, były twórca SKOK-ów.

Platformie Obywatelskiej ma przypaść pięć komisji, ale ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły - powiedział IAR senator Marek Rocki z PO. Dodał, że mówi się o komisji rodziny, kultury, samorządu terytorialnego, komisji regulaminowej i nowej komisji, która ma powstać z połączenia komisji spraw zagranicznych i komisji spraw Unii Europejskiej. Marek Rocki powiedział, że nie ma decyzji kto będzie przewodniczył senackiemu klubowi Platformy Obywatelskiej.

Marek Martynowski powiedział IAR, że w Senacie IX kadencji liczba komisji będzie taka sama jak w mijającej VIII kadencji. Dwie komisje zostaną połączone w jedną, a z komisji gospodarki wyłączona zostanie infrastruktura i powstanie nowa komisja. "Jeśli chodzi o komisję europejską to uważamy, że większość spraw zostało już załatwionych. Natomiast komisja gospodarki łączyła w sobie wiele działów, wiele ministerstw i uważamy, że należy ją podzielić" - powiedział przyszły szef senackiego klubu PiS.

Pierwsze inauguracyjne posiedzenie Senatu w czwartek o godzinie 17.00. Wcześniej o 9.00 rano wręczenie zaświadczeń o wyborze.