Parlamentarzyści PiS ustalili, że Marek Kuchciński będzie kandydatem partii na marszałka Sejmu. Zaś Joachim Brudziński oraz Ryszard Terlecki mają zostać wicemarszałkami izby. Drugi z tych polityków będzie też szefem klubu PiS w nowej kadencji. Na tę funkcję parlamentarzyści PiS wybrali go prawie jednogłośnie.

"Wygraliśmy wybory i będziemy samodzielnie rządzić. Chodzi o to, żeby komunikacja była jak najlepsza i sprawna między rządem, między klubem ale także Pałacem Prezydenckim i partią. Stąd też pan profesor Terlecki jest członkiem Komitetu Politycznego, będąc wicemarszałkiem i szefem klubu. Ma oczywiście do pomocy zastępców i prezydium" - mówiła rzeczniczka PiS Elżbieta Witek.

W trakcie posiedzenia klubu głos zabrał prezes partii Jarosław Kaczyński. Jak relacjonowała Elżbieta Witek, szef PiS wzywał posłów i senatorów, by ci tworzyli aktywną drużynę parlamentarną. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zachęcał też do dużej aktywności w okręgach. "Jarosław Kaczyński nie wyobraża sobie, żeby nie było biur poselskich w każdym powiecie oraz spotkań z obywatelami" - mówiła Elżbieta Witek.

Kandydatem PiS na marszałka Senatu będzie Stanisław Karczewski, szef sztabu w zwycięskiej kampanii. Jako kandydatów na wicemarszałków izby wyższej wyłoniono Grzegorza Czeleja, Adama Bielana i Marię Koc.

Wiceprezes PiS i przyszła premier Beata Szydło mówiła przed rozpoczęciem posiedzenia, że termin zaprzysiężenia zależy od prezydenta. "W czwartek pierwsze posiedzenie Sejmu, a potem będzie - mam nadzieję - ukonstytuowanie rządu, więc wszystko przed nami po kolei. Najważniejszy projekt - 500 złotych na dziecko" - powiedziała Beata Szydło.

W czwartek o godzinie 12.15 odbędzie się kolejne posiedzenie klubu PiS.