Komitet polityczny PiS podjął ostateczne decyzje - poinformował Jarosław Kaczyński. Zgodnie z wyborczymi zapowiedziami Prezesem Rady Ministrów rządu PiS będzie Beata Szydło. Za taką decyzją opowiedział się także prezydent Andrzej Duda - dodał prezes partii.

Wśród szefów resortów są między innymi Antoni Macierewicz, który zostanie ministrem obrony narodowej i Zbigniew Ziobro, który będzie ministrem sprawiedliwości. MSZ obejmie Witold Waszczykowski.

Pierwszym wicepremierem i ministrem kultury w nowym rządzie zostanie profesor Piotr Gliński. Wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego zostanie Jarosław Gowin. Beata Szydło przyznała w czasie konferencji prasowej, że proponowano mu stanowisko szefa MON, jednak wybrał on resort związany z edukacją. W jednym z portali społecznościowych Jarosław Gowin napisał, że dokonał takiego wyboru, ponieważ daje on szansę na "zbudowanie synergii między nauką a biznesem".

Wicepremierem i ministrem rozwoju będzie Mateusz Morawiecki. Beata Szydło zaznaczyła, że resort ten będzie koordynował całość polityki gospodarczej we współpracy z innymi ministerstwami. Przyszła premier zaznaczyła, że Ministerstwo Skarbu będzie stopniowo likwidowane.

Ministrem koordynatorem służb specjalnych zostanie Mariusz Kamiński. Beata Szydło podkreśla, że nie ma przeszkód, aby zajął to stanowisko, choć były szef CBA ma wyrok w pierwszej instancji za przekroczenie uprawnień. Szefowa rządu liczy, że w sądzie wyższej instancji zostanie on uniewinniony.

Na czele MSZ stanie Witold Waszczykowski, który już zapowiada korektę polityki zagranicznej. Jego zdaniem, musi być odbudowana przede wszystkim w oparciu o naszych najbliższych sąsiadów.

Nowo utworzone Ministerstwo Energetyki objął wieloletni poseł PiS były wiceminister gospodarki Krzysztof Tchórzewski. Jego zdaniem, rozwój tego sektora musi opierać się na węglu, ponieważ olbrzymim wyzwaniem będzie odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Prezes Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej Anna Streżyńska została nowym Ministrem Cyfryzacji. W resorcie chce się zajmować głównie: zapewnieniem powszechnego dostępu do szybkiego internetu w całym kraju i cyfryzacją usług publicznych, w tym administracji.

Podlaski poseł PiS Krzysztof Jurgiel będzie ministrem rolnictwa. Jak zapowiada, celem kierowanego przez niego resortu będzie, między innymi, poprawa sytuacji na obszarach wiejskich.

Ministrem sportu będzie Witold Bańka. Resort zdrowia obejmie Konstanty Radziwiłł. Paweł Szałamacha będzie ministrem finansów.

W rządzie PiS powstanie także resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Na jego czele stanie europoseł PiS Marek Gróbarczyk. Polityk w ostatnich miesiącach rządu Jarosława Kaczyńskiego kierował tym samym resortem.

Wcześniej, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oświadczył, że rozmowy na temat składu rządu nie były prowadzone poza plecami Beaty Szydło. Dodał, że decyzja została podjęta zgodnie z wolą wyborców, partii i prezydenta.