Potrzebne jest zbliżenie Rosji z Zachodem, a nie izolacja. Do budowy nowych kontaktów i zaprzestania izolacji Moskwy na arenie międzynarodowej wezwał Nicolas Sarkozy.

Były prezydent Francji przyleciał do rosyjskiej stolicy, gdzie wygłosił wykład dla studentów szkoły dyplomacji. Zaplanowane jest także jego spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem.
W ocenie Nicolasa Sarkozy'ego, bilans obecnej polityki Kremla jest "bardziej pozytywny niż negatywny". Francuski polityk, w trakcie spotkania ze studentami Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych, wezwał do zaprzestania izolowania Rosji. Dodał też, że w obecnym świecie "należy za wszelką cenę unikać nowej zimnej wojny". Odnosząc się do operacji wojskowej rosyjskiego lotnictwa w Syrii zaapelował o połączenie starań w walce z terroryzmem dwóch koalicji: rosyjskiej i amerykańskiej.
Komentując słowa Nicolasa Sarkozy'ego, rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa przypomniała, że o to samo od dawna apeluje Rosja. "Jesteśmy otwarci na współpracę w walce z Państwem Islamskim" - stwierdziła przedstawicielka rosyjskiej dyplomacji. Jednocześnie dodała, że Moskwa z nadzieją patrzy na piątkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw zaangażowanych w rozwiązanie syryjskiego kryzysu, które odbędzie się w Wiedniu.