Austria wybuduje ogrodzenie na granicy ze Słowenią - potwierdziła austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner. Ma ono przyczynić się do spowolnienia fali imigrantów. Szefowa MSW zapewniła, że to działanie tymczasowe i że jej kraj nie zamierza zamykać swoich granic.

Zarówno Austria, jaki i Słowenia są członkami Unii Europejskiej. Wcześniej krytykowano Węgry za to, że budując płot na swojej granicy odcinają uciekinierom z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki dostęp do Europy.

Od początku roku na Stary Kontynent przedostało się ponad 700 tysięcy uchodźców - podało wczoraj Biuro Wysokiego Komisarza ONZ do Spraw Uchodźców. Ponad 3 tysiące osób utonęło w Morzu Śródziemnym lub zostało uznanych za zaginione.

ONZ alarmuje też, że cały czas z Syrii uciekają kolejne osoby. Po tym, jak wojska prezydenta Baszara al-Asada rozpoczęły kolejne naloty na miasto Aleppo, gdzie trwa walka z bojownikami z Państwa Islamskiego, rozpoczęła się nowa fala ucieczek z miasta. W ciągu miesiąca Aleppo oraz pobliskie Hama i Idlib opuściło co najmniej 120 tysięcy osób. Większość z nich stara się uciec do sąsiedniej Turcji. Prezydent tego kraju ostrzegał niedawno, że nowa fala uchodźców będzie przemieszczać się do Europy.

Wojna domowa w Syrii trwa od 4,5 roku i kosztowała życie co najmniej 250 tysięcy osób. Szacuje się, że z kraju uciekło już ponad 10 milionów osób.