Film "11 minut" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny". Decyzję w tej sprawie jednogłośnie podjęła Komisja Oscarowa, powołana przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzatę Omilanowską.

Produkcja Skolimowskiego to opowieść o kilku niezwiązanych ze sobą osobach, których losy połączy jedno istotne wydarzenie. W filmie wystąpili między innymi Agata Buzek, Andrzej Chyra, Wojciech Mecwaldowski i Jan Nowicki.

"To film uniwersalny, zrealizowany dynamicznym językiem filmowym, portretujący chaos, kakofonię i pustkę współczesnego świata. Film był nominowany do Złotego Lwa na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, otrzymał także Nagrodę Specjalną Jury na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni" - przypominał przewodniczący Komisji Oscarowej Paweł Pawlikowski. Jak dodał, zdaniem członków komisji produkcja Skolimowskiego będzie najlepiej reprezentować polską kinematografię w rywalizacji o statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej.

"11 minut" do polskich kin trafi 23 października.

Na tegorocznej gali Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" otrzymała "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.