Ewa Kopacz apeluje do opozycji, by złożyła konkretne projekty ustaw w sprawach, które miało poruszyć referendum 25 października.

Zdaniem szefowej rządu, aby spełnić oczekiwania Polaków, o których mówi PiS, nie potrzeba referendum. Wystarczą ustawy. Tym sposobem można zarówno uregulować status Lasów Państwowych, jak i sprawę wieku emerytalnego czy obowiązku szkolnego. Według Ewy Kopacz, opozycja powinna przedstawić, ile będą kosztować jej pomysły i skąd weźmie pieniądze na proponowane zmiany. Jak mówiła, politycy powinni poinformować w jaki sposób chcą osiągnąć swoje cele: podnosząc podatki, czy zabierając pieniądze innym grupom społecznym.

Senat nie wyraził zgody na referendum proponowane przez prezydenta. Andrzej Duda chciał, by przy okazji październikowych wyborów zorganizować referendum w trzech sprawach: wieku emerytalnego, sześciolatków w szkole i prywatyzacji Lasów Państwowych. Odbędzie się natomiast referendum zaproponowane przez Bronisława Komorowskiego. W najbliższą niedzielę Polacy wypowiedzą się w sprawie: finansowania partii politycznych z budżetu, systemu wyborczego oraz ordynacji podatkowej.