Litwa apeluje o pilne unijne wsparcie w wysokości 50 milionów euro dla producentów mleka. Premier Algirdas Butkevicius przyjechał dziś z wizytą do Brukseli, by rozmawiać na ten temat z komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem.

Sektor mleczarski na Litwie bardzo ucierpiał w wyniku rosyjskiego embarga i spadku cen na rynku mleka. Premier Butkevicius poinformował, że w pierwszej połowie tego roku eksport mleka i produktów mlecznych z Litwy spadł o 34 procent. „Prosimy Komisję Europejska, by przydzieliła litewskim producentom mleka nadzwyczajne środki pomocowe w wysokości 50 milionów euro w 2015 roku” - powiedział Algirdas Butkevicius w Brukseli. Podkreślał, że sytuacja w sektorze mleczarskim na Litwie jest krytyczna. „Obecna sytuacja jest wyjątkowa i wymaga szczególnej uwagi i wsparcia ze strony Komisji” - dodał szef litewskiego rządu.

O wsparcie dla producentów żywności w ostatnich dniach zwróciły się do Brukseli także inne kraje, w tym Polska. Komisja Europejska przygląda się teraz tym prośbom, by zdecydować o dalszych działaniach. Dyskusja w gronie „28” na temat ewentualnej pomocy ma się odbyć na nadzwyczajnym spotkaniu ministrów rolnictwa 7 września w Brukseli.