Wrześniowe referendum w sprawie JOW-ów może być kompromitacją polskiej demokracji - ostrzegał dziś w Krakowie szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Jego zdaniem do referendum powinny zostać dopisane trzy pytania: o prywatyzację Lasów Państwowych, obniżenie wieku emerytalnego oraz obowiązek szkolny dla sześciolatków. Wysłał w tej sprawie wspólny apel z kandydatką PiS na premiera Beatą Szydło do prezydenta Andrzeja Dudy. „Jeżeli nie zostaną dopisane te trzy pytania, frekwencja może być nie tylko zła, ale nawet tragiczna.Dlatego razem z Beatą Szydło złożyliśmy wniosek z prośbą do prezydenta Andrzeja Dudy o dopisanie tych pytań do referendum” - powiedział Duda.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” zwracał uwagę, że referendum powinno być poprzedzone przynajmniej trzymiesięczną kampanią informacyjną, a tej na razie nie widać. Zdaniem wielu prawników prezydent nie może już dopisać pytań do wrześniowego referendum. Zdaniem przewodniczącego „Solidarności” kluczowa będzie opinia Biura Prawnego Kancelarii Prezydenta.

Polakom zadane zostaną trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu RP";czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika". Referendum odbędzie się 6-go września.