Wniosek PiS i "Solidarności" w sprawie dodatkowych pytań w referendum 6 września został złożony w Kancelarii Prezydenta.

Reklama

Jak powiedziała kandydatka PiS na premiera Beata Szydło, wniosek dotyczy poszerzenia plebiscytu o kolejne 3 pytania. Chodzi o kwestię powrotu do poprzedniego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, a także obowiązku szkolnego dla 6-latków oraz zakazu prywatyzacji Lasów Państwowych.

Beata Szydło, zapytana o to dlaczego PiS dopiero teraz składa swój wniosek, powiedziała, że wcześniej prośby o referenda podpisane przez miliony Polaków odrzucała koalicja PO-PSL. Zdaniem wiceprezes PiS, prezydent Komorowski powinien przyjąć propozycję jej partii. "Jeżeli pan prezydent miał szczerą wolę i intencję, ażeby zapytać Polaków w ważnych sprawach i zorganizować to referendum nie ze względów kampanijnych, ale ze względów takich, żeby Polacy mogli rzeczywiście wypowiedzieć się w sprawach istotnych, to nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać te pytania" - powiedziała Beata Szydło.

Bronisław Komorowski w trakcie kampanii wyborczej przed II turą zgłosił wniosek o przeprowadzenie plebiscytu. Zostało on zaplanowany na 6 września. Trzy pytania będą dotyczyły kwestii jednomandatowych okręgów wyborczych, zmiany sposobu finansowania partii politycznych oraz rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść obywatela.