Ministrowie finansów strefy euro nie zgodzili się na przedłużenie programu pomocowego dla Grecji. Szef słowackiego resortu finansów Kazimir Peter przypomniał na jednym z portali społecznościowych, że program wygasa o północy.

Jednocześnie poinformowano, że jutro rano odbędzie się kolejna telekonferencja eurogrupy w sprawie Grecji. Jej szef Jeroen Dijsselbloem powiedział, że ministrowie finansów omówią propozycje premiera Grecji.

Szef rządu w Atenach Aleksis Tsipras w liście do szefa eurogrupy poprosił o 2-letnią pożyczkę w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilności. To powołana w 2012 roku instytucja, która zajmuje się dostarczaniem wsparcia finansowego gospodarkom, przeżywającym kłopoty finansowe. Grecka propozycja 2-letniego porozumienia zakłada jednoczesną restrukturyzację długu tego kraju. To byłby jednak zupełnie nowy plan, a nie przedłużenie obecnego programu.

Reklama

Jednak jak dowiedziało się Politico Europe, ze strony Tsiprasa padła także propozycja przedłużenia wygasającego dziś pakietu, jednak na bardzo krótki okres, w celu uchronienia Grecji od ogłoszenia technicznego bankructwa.