O wejściu Polski do strefy euro powinny decydować przede wszystkim czynniki gospodarcze, a nie polityka. Tak sugerował minister finansów Mateusz
Szczurek podczas trwającego w stolicy Dolnego Śląska międzynarodowego szczytu Wrocław Global Forum.

Minister podkreślił, że samo spełnienie wstępnych kryteriów przed wejściem do eurostrefy nie gwarantuje sukcesu w dłuższej perspektywie. " Od 2000 roku nauczyliśmy się, że te same stopy procentowe mogą być zbyt wysokie dla jednego kraju, a jednocześnie za niskie dla innego. Można w ten sposób za bardzo dławić gospodarkę, albo tworzyć popyt na kredyty i niestabilność, za co potem trzeba płacić - jak na przykład do dziś Irlandia i Hiszpania"- mówił minister i dodał, że każdy kraj powinien mieć narzędzia do utrzymania równowagi, jeśli rezygnuje z ustalania własnych stóp procentowych.

Mówiąc o przyszłości podatków w Polsce minister dodał, że dzięki przygotowywanej nowej ordynacji indywidualne prawa podatnika będą lepiej chronione. Jak się wyraził - znikną niedogodności i absurdy związane z nadmiernym formalizmem kontaktów między organami podatkowymi a podatnikiem.