Premier była pytana na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu o decyzję PSL o przejęciu i złożeniu w Sejmie prezydenckiego projektu, umożliwiającego przejście na emeryturę po 40 latach pracy. "Dzisiaj dowiedziałam się, że PSL składa ten projekt" - podkreśliła Kopacz.Jak dodała premier, podczas zaplanowanego na wtorkowe popołudnie spotkania koalicyjnego zamierza rozmawiać z ludowcami na ten temat. "Nie znam szczegółów tej ustawy. Będę bardziej zorientowana, gdy odbędzie się spotkanie koalicyjne" - zaznaczyła szefowa rządu.

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak poinformował we wtorek, że Polskie Stronnictwo Ludowe przejmuje prezydencki projekt ustawy przewidujący możliwość przejścia na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez osoby z co najmniej 40-letnim stażem składkowym.

W poniedziałek kancelaria prezydenta Bronisława Komorowskiego poinformowała, że wycofuje z konsultacji projekt ws. emerytur. Jak uzasadniono, z uwagi na wynik wyborów prezydent nie powinien, jeśli nie jest to konieczne, podejmować istotnych decyzji do końca kadencji.

Projekt ustawy przewidujący możliwość przejścia na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez osoby z co najmniej 40-letnim stażem składkowym Bronisław Komorowski zapowiedział przed II turą wyborów prezydenckich, po spotkaniu z przedstawicielami Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W ubiegłym tygodniu - jak informowała kancelaria prezydenta - projekt przesłano do konsultacji społecznych do reprezentowanych w Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych central związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz do ministra pracy i polityki społecznej. Projekt zakładał wprowadzenie kryterium 40 lat stażu pracy jako elementu uprawniającego do przejścia na emeryturę. Miało to być rozwiązanie skierowane przede wszystkim do osób o bardzo długim stażu pracy.