Prezydent chwali decyzję Davida Camerona o wysłaniu na Ukrainę brytyjskich doradców wojskowych. Bronisław Komorowski stwierdził, że deklaracja brytyjskiego premiera "tworzy dobrą melodię wokół Ukrainy".

W ocenie prezydenta, wypowiedź Davida Camerona wpisuje się również w polską strategię wobec Ukrainy. Jak wyjaśniał, polega ona na tym, że Warszawa nie zamyka możliwych opcji działania na rzecz wschodniego sąsiada. Pragnę przypomnieć, że to my mamy w jakiejś mierze dokonania w tym obszarze już o wiele wcześniej, to jest przecież podpisana umowa o brygadzie polsko-ukraińsko-litewskiej, która będzie narzędziem szkolenia i kształcenia postaw żołnierzy ukraińskich - powiedział przed wylotem do Japonii Bronisław Komorowski.
Do wysłania brytyjskiego personelu wojskowego ma dojść w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Wojskowi mają pomagać w szkoleniu - od zwiadu taktycznego po logistykę i służby medyczne. Wprowadzony zostanie również kurs szkolenia piechoty, aby poprawić zdolność bojową ukraińskich wojsk.