- Jeśli Sławomir Nowak zostanie uniewinniony, to otworzy się droga do tego, aby znów był w PO - powiedział w TVN24 szef MSZ Grzegorz Schetyna.

Schetyna zaznaczył, że Nowak był ważną osobą dla PO. - Wiem, jak to przeżywa. Dobrze, że ten proces jest tak intensywny i mam nadzieję, że dziś już będziemy o tym wszystkim mówić w czasie przeszłym - powiedział Schetyna.

Prokurator domaga się grzywny w wysokości 20 tysięcy złotych, obrona chce uniewinnienia. Były minister transportu Sławomir Nowak usłyszy dziś wyrok w sprawie zegarka. Śledczy zarzucają mu, że w latach 2011 -13 złożył pięć nieprawdziwych oświadczeń majątkowych. Nie wpisał do nich cennego zegarka wartego powyżej 10 tysięcy złotych. On sam tłumaczył że nie zrobił tego z premedytacją. Ale prokuratura ma w tej sprawie inne zdanie.

Oskarżający Przemysław Nowak przekonywał, że w tym konkretnym przypadku doszło do przestępstwa urzędniczego. "Wiedział, że ma zegarek, codziennie miał go na ręku. Godził się z tym, że zegarek jest wart powyżej 10 tys. zł. I mając tę świadomość, pięciokrotnie złożył nieprawdziwe oświadczenie majątkowe" - podkreślił oskarżyciel.

Obrońca polityka, mecenas Małgorzata Dąbrowska-Kardas, wskazując na możliwości różnych interpretacji prawa, przekonywała jednak, że jeśli np. prokurator lub sędzia nie złoży oświadczenia majątkowego bądź poda nieprawdę popełnia tylko wykroczenie dyscyplinarne, a nie przestępstwo. "Tak skomplikowany jest system" - przyznała. Dodała jednak, że Nowak nie jest prawnikiem dlatego pytała: "Czy można mu zarzucić że prawidłowo rozpoznał bezprawność i w tej sytuacji przypisać mu przestępstwo?".

Z kolei Sam Sławomir Nowak prosił by sąd osądził go jako człowieka, a nie jako polityka. Mówił, że jest przekonany o swojej uczciwości. Tłumaczył też, że żył w przekonaniu, potwierdzonym przez współpracowników i instytucje kontrolne, że wszystko jest w porządku i nie musi zegarka wpisywać do oświadczenia majątkowego.
O sprawie zrobiło się głośno gdy w 2013 roku opisał ją jeden z tygodników. W czasie procesu okazało się, że już wcześniej, latem 2012 r., sprawą interesował się jeden z tabloidów. Sławomir Nowak przez cały proces utrzymywał, że zegarek był prezentem od rodziców i żony na 35. urodziny.
Wyrok w tej sprawie poznamy o 15.00.