Podejrzenie korupcji w policyjnej misji Unii Europejskiej EULEX w Kosowie. Wysocy rangą funkcjonariusze misji mieli brać łapówki, by umarzać głośne sprawy przeciwko kosowskim przestępcom.

Oskarżeniom ma przyjrzeć się francuski profesor prawa Jean Paul Jacque, powołany przez szefową unijnej dyplomacji Federicę Mogherini. Prawnik ma cztery miesiące na sporządzenie raportu ze swoich pracy. Oskarżenia korupcyjne zostały sformułowane przez brytyjską prokurator Marię Bamieh, pracującą w Eulex. Kobieta została jednak zawieszona do czasu wewnętrznego śledztwa w sprawie wycieku poufnych dokumentów.

Maria Bamieh powiedziała, że szefowa prokuratorów Czeszka Jaroslava Novotna oraz były włoski sędzia Francesco Florit brali łapówki od miejscowych przestępców za umarzanie spraw związanych z przestępczością zorganizowaną, w tym także morderstwa. Łapówki miały być wręczane w latach 2012-2013. EULEX jest największą cywilną misją Unii Europejskiej. Zatrudnia 1500 pracowników. Na terenie Kosowa działa od grudnia 2008 roku. Zadaniem EULEX jest umocnienie rządów prawa na terytorium, które 6 lat temu ogłosiło niepodległość i odłączyło się od Serbii.